EucharystiaEucharystia
Dni powszednie: 6.30; 8.00; 15.00; 17.00; 18.30
Niedziele: 6.30; 10.00; 12.00 - dolny kościół
8.00; 9.30; 11.00; 12.30; 14.00; 17.00; 18.30; 20.00 - górny kościół
KRZYZ
Czy dobrze się modlicie moje dzieci... La Salette 19 IX 1846

W niedzielę, 26 listopada 2017 r. zmarł śp. ks. prałat Franciszek Dziedzic

 

W niedzielę, 26 listopada 2017 r. zmarł śp. ks. prałat Franciszek Dziedzic, emerytowany dyrektor Muzeum Diecezjalnego i Diecezjalny Konserwator Dzieł Sztuki.

Eksporta we wtorek, 28 listopada. o godz. 17.00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Rzeszowie -Staroniwie

Pogrzeb w środę, 29 listopada o godz. 13.00 w parafii Zarzecze k. Niska.

Ks. Franciszek Dziedzic ur. 15.10.1946 w Pysznicy, syn Michała i Katarzyny Maziarz, parafia pochodzenia: Zarzecze k. Niska. Maturę zdał w 1967 r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studia odbył w latach 1974-1980 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 08.06.1980 z rąk ks. bp. Ignacego Tokarczuka.

Pracował jako wikariusz w parafiach:
* Rzeszów - Zalesie, 01.07.1980 - 31.07.1983
* Leżajsk - Fara, 01.08.1983 - 30.06.1985
* Rzeszów – Chrystusa Króla, 01.07.1985 - 01.08.1989

* Następnie pracował jako proboszcz w parafii Rzeszów - Narodzenia NMP (Rzeszów - Staroniwa), 02.08.1989 - 24.08.1998.

* W kolejnych latach, od 24.08. 1998 r. do 22.08.2015 r. podjął posługę jako Diecezjalny Konserwator Dzieł Sztuki Kościelnej  oraz Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, od 24.08. 1998 r. do 22.08.2016 r.

* W dniu 23.08.2016 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał  w Domu Księży Seniorów, podejmując zmaganie z chorobą nowotworową.

Ks. Franciszek Dziedzic pełnił wiele funkcji diecezjalnych:
* Przewodniczący Komisji ds. Architektury i Sztuki Kościelnej - od 24.08.1998 r. do 22.08.2016 r. 
* Diecezjalny Duszpasterz Środowisk Twórczych - od 01.10.1998 r.
* Członek z urzędu Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej, od 01.03.2005 do 19.11.2015
* Duszpasterz Diecezjalny Neokatechumenatu - od 10.10.1992 r.
* Członek Komisji Liturgicznej Diecezji Rzeszowskiej od 04.04.2008

Ks. Franciszek Dziedzic został odznaczony tytułami i godnościami: kanonika EC i RM, kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Rzeszowie oraz kapelana honorowego Ojca św. (prałata).

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Księgarnia Saletina

msze swiete

spowiedz

siostry saletynki

fundi

Nowy numer Posłańca

ksiegarnia banerek

baner numer konta

Z historii parafii

Dzieje parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie sięgają roku 1931. Znany rzeszowianin, ks. prałat Julian Łukaszkiewicz, z okazji 50-lecia kapłaństwa, w dniu 8 września 1931 roku, zakupił 2 morgi placu przy ul. Dąbrowskiego 59 z zamiarem założenia zakładu wychowawczego i sierocińca dla chłopców zaniedbanych, a pragnących uczyć się rzemiosła. Po zebraniu stosownych funduszy przystąpiono do budowy domu. 13 czerwca 1932 roku dziekan rzeszowski, ks. Michał Tokarski, poświęcił fundamenty pod przyszły zakład wychowawczy.

Czytaj więcej...

pismo swiete